پول هوشمند عموما توسط معامله گرانی وارد بازارها می شود که درک بالایی از شرایط اقتصادی از بعد خُرد و کلان داشته باشند
 شبکه‌های اجتماعی و پول هوشمند

شبکه‌های اجتماعی و پول هوشمند

پول هوشمند عموما توسط معامله گرانی وارد بازارها می شود که درک بالایی از شرایط اقتصادی از بعد خُرد و کلان داشته باشند

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: استفاده از شبکه های اجتماعی در میان معامله گران در کنار مزایای فراوان، موجب رواج فرهنگ موج سواری و نوسانگیری در بورس شده است.

تلگرام

سیاوش صبور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که اهمیت سرمایه گذاری و انتخاب روش های پربازده از دیرباز مورد توجه جامعه بوده است گفت: با این وجود هرچه ریسک یک سرمایه گذاری افزایش یابد، درصد موفقیت افراد عادی در آن کاهش خواهد یافت؛ چراکه آگاهی از قواعد و اصول اهمیت بیشتری می یابد.
این کارشناس بازار سرمایه با تقسیم بندی فعالین بازارهای مالی به دو دسته افراد با دانش و بدون دانش مالی افزود: در این میان افراد با آگاهی مالی شامل دو گروه سرمایه گذاران مطلع از روابط، رخدادها و تحولات سیاسی و اقتصادی و همچنین کارشناسان بازارهای مالی می شوند یا ممکن است در هر دو دسته قرار گیرند. همچنین سرمایه گذاران بدون دانش نیز عموما شامل موج سوارانی هستند که به دنبال پیروی از رفتارهای یکی از این دو گروه هستند.
وی اضافه کرد: در بازارهای مالی، ثروت و پول همان چیزی است که ما را به دنبال الگوها می کشاند و بر این اساس دستیابی و استفاده از الگوی صحیح، کار ساده ای نیست؛ چرا که تجربه خبرگان مالی نشان می دهد استفاده از تفکر سرمایه داری می تواند مطمئن تر از صرفا کپی برداری از روش های کاری آنان باشد. بعلاوه این که فکر و رفتار قشر سرمایه گذار با دانش مالی را می توان در جریان نقدی سرمایه ها به خوبی دنبال کرد و به جریان نقدی ویژه این گروه پول هوشمند یا smart money می گویند.
این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: در حقیقت پول هوشمند به بازارهای مالی محدود نمی شود بلکه تفکری است که پشت پول مخفی شده و می تواند در یک صنعت، شرکت یا حتی در مخارج خانگی دیده شود.

ویژگی های پول هوشمند در بورس
وی گفت: پول هوشمند عموما توسط معامله گرانی وارد بازارها می شود که درک بالایی از شرایط اقتصادی از بعد خُرد و کلان داشته باشند. بعلاوه این که پیش بینی یا آگاهی پیرامون اتفاقات در آینده در ابعاد اقتصادی و سیاسی از مهم ترین خصایص دارندگان پول هوشمند است.
صبور اذعان داشت: در علوم مالی به دسته خاصی از افراد مطلع، insider گفته می شود که شامل مدیران رده بالا یا افرادی است که بیش از 10 درصد سهام شرکت را در اختیار دارند که در کشور ما مطابق ضوابطی مشابه سایر کشورهای دنیا، معاملات این دسته از افراد خلاف قوانین است.
وی تصریح کرد: مشاهدات تجربی نشان می دهد در کلیه بازارهای مالی دنیا مطلعین و دارندگان پول هوشمند عموما بیشترین بازدهی را نسبت به سایرین به دست می آورند و بیشتر روندهای قدرتمند را با اعمال نفوذ خود، رهبری می کنند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: کارشناسان و تحلیلگران غیرمطلع(بدون آگاهی از تحولات کلان) از نظر تشخیص زمان دقیق و بازدهی عموما در یک پله عقب تر نسبت به دارندگان پول هوشمند قرار می گیرند؛ چراکه بر اساس تحرکات وجوه نقد ایجاد شده از طریق دسته اول، با تاخیر به ارزش گذاری و ورود یا خروج از بازار مالی اقدام می کنند و در نهایت دسته سوم صرفا موج سواران و نوسان گیرانی هستند که با حداقل های سود یا حتی زیان از معاملات خارج می شوند و در کوتاه مدت معامله می کنند که قاعدتا عمر سرمایه گذاری کوتاهی در بازارهای مالی دارند.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر گسترش فرهنگ نوسان گیری در بورس
وی گفت: بر اساس تحقیقات میدانی صورت گرفته در بازار بورس تهران، گروه قابل توجهی از سرمایه گذاران در یک سال گذشته در دسته سوم قرار گرفته اند و رواج شبکه های اجتماعی در میان معامله گران در کنار مزایای فراوان، فرهنگ موج سواری را غالب کرده که سایر عوامل همچون کاهش متوسط سن سهامداران و شرایط اقتصادی در پنج سال گذشته در این موضوع بی تاثیر نبوده است.
صبور اضافه کرد: البته تاثیر گروه سوم بر نقدشوندگی بازار انکارناپذیر است و فوایدی از لحاظ بکار گیری ثروت های خرد و تنوع بخشی در بازار دارد.
وی با بیان این که اطلاع از رفتار پول هوشمند برای سهامداران خرد می تواند منافع ویژه ای به همراه داشته باشد اظهار داشت: با این وجود یافتن مسیر درست این پول به سادگی رخ نمی دهد، به ویژه در بازارهایی که شفافیت کمی دارند و جزئیات دقیق از نحوه سرمایه گذاری ها و خریداران مشخص نیست.

مبنای شناسایی پول هوشمند
این تحلیلگر بازار سرمایه گفت: مبنای شناسایی پول هوشمند بر اساس داده های آماری و محاسبات مربوطه صورت می گیرد و حتی تحرکات بنیادی در صورت های مالی شرکت های بزرگ نیز می تواند در آن اثر داشته باشد. همچنین برای تشخیص دقیق تر باید به میزان شاخص های نقدشوندگی توجه کرد؛ به طوری که افزایش شاخص های مربوطه در طول زمان می توان علائمی از حضور این گروه باشد که گاها در ابتدا و عموما در انتهای خروج سرمایه ها، شاخص های مربوطه به بالاترین حد خود در یک بازه میان مدت خواهند رسید.
وی ادامه داد: راه دیگر شناسایی پول هوشمند، استفاده از اصول مالی رفتاری و روانشناسی بازار است که نشان می دهد رفتار سرمایه گذاران خرد با فرض صرفا عقلایی بودن سازگار نیست و سوگیری های رفتاری در تصمیمات سرمایه گذاران نقش مهمی دارد.

تاثیر روانشناسی بازار در پول هوشمند
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که در پدیده پول هوشمند روانشناسی درست از بازار اهمیت زیادی دارد اذعان داشت: در بسیاری مواقع سهامداران از روندهای مثبت و سقف های جدید در سهام، سکه یا کامودیتی ها استقبال می کنند اما شاید این همان نقطه ایست که دارندگان پول هوشمند و افراد مطلع وجه نقد را ترجیح دهند.
وی با بیان این که در این رابطه تحقیق و تفحص از میزان سرمایه نقد در بانک ها، ترکیب دارایی های شرکت های بزرگ با دانش مالی مناسب و تفکرات هیات مدیره آنها راه چاره مناسبی است گفت: برای مثال توجه بیش از حد معمول به دارایی های با درآمد ثابت و وجوه نقد به عنوان یک گارد دفاعی در پرتفوی شرکت های بزرگ مالی، اعتباری و سرمایه گذاری می تواند سرآغاز یک بازار خرسی باشد.

پول هوشمند با هدف کسب سود اندک وارد بورس نمی شود
این تحلیلگر بازار سرمایه اذعان اشت: پول هوشمند با هدف کسب سود اندک در بازار بورس وارد نخواهد شد و با مشاهده علائم ورود این سرمایه باید سهام یا صنایع ویژه ای را مدنظر قرار داد؛ چرا که بازدهی غیرمعمول و رالی های صعودی توسط این گروه ایجاد خواهد شد که گاها با برخی تحلیل ها هیچ سنخیتی ندارد و به همین دلیل مشاهده شده که کارشناسان و تحلیل گران از ارزش گذاری غیرمنطقی سهامی خاص صحبت می کنند اما حقیقت، جریان پر تحرکی ست که در پس سهام یا صنعت خاص ایجاد شده است.
صبور ادامه داد: در برخی مواقع ورود پول هوشمند به صورتی نامحسوس و در دوره طولانی تری اتفاق می افتد یا ممکن است ورود و خروجی محدود و موقت داشته باشد. همچنین باید توجه داشت به دلیل آنکه روند شاخص کل به عنوان پرتفوی بازار الزاما نمی تواند بیان کننده بازدهی مثبت یا منفی برخی سهام مورد توجه باشد، احتمالا تشابهی در بازدهی شاخص و سهام مشاهده نمی  شود.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: ذات پول هوشمند به هدف سودهای کوتاه مدت و نوسان گیری وارد بازار بورس یا سهام خاص نخواهد شد و عموما با اهداف میان مدت به سهامی که زیر ارزش ذاتی معامله می شوند، ورود خواهد کرد، بنابراین انطباق سرمایه گذاری ها با ویژگی های این گروه می تواند از اولویت های کم ریسک و جذاب برای بازار بورس باشد.